Medz Yeghern - palimpsest pamięci

Kiedy?: 
piątek, 24 Kwiecień, 2015 - 20:00

Zapraszamy do udziału w akcji flashmobowej "Medz Yeghern - palimpsest pamięci" w dniu uznawanym za symboliczny początek Ludobójstwa Ormian i jednocześnie, w jego setną rocznicę: 24 kwietnia 2015.

Centralnym punktem działania będzie wykonany równocześnie prosty gest położenia na ziemi niedużego kamienia, garści piasku albo owocu granatu - wszystkie te obiekty maja symboliczne znaczenie i wiążą się w szczególny sposób z dziejami Ormian (sypanie garści piasku nawiązuje do obrazu niszczejących pod piachem pustyni ruin ormiańskich świątyń, których podcięte kolumny stały się metaforą i symbolem Ludobójstwa Ormian. Owoc granatu to symbol płodności, długowieczności).

Poprzez ten prosty, najmniejszy gest, wykonywany równocześnie i świadomie przez grupę kilkudziesięciu performerów uczestnicy będą mogli zabrać głos oraz przyjąć odpowiedzialność za przechowywanie pamięci minionych wydarzeń, a także za obowiązek przypomnienia oraz uświadomienia skali i znaczenia wydarzeń roku 1915. Działania te będą miały również znaczenie szersze: poruszą problem zachowania oraz niesienia pamięci, rolę i znaczenie, jakie mogą mieć działania performatywne w mówieniu o historii i przypominaniu minionych zdarzeń.

Projekt „Medz Yeghern – palimpsest pamięci” obejmuje serię wydarzeń artystycznych: flashmobów, happeningów oraz spotkań związanych z setną rocznicą Ludobójstwa Ormian. Wydarzenia te odbędą się równolegle w centrach oraz ośrodkach kulturalnych i artystycznych największych polskich miast, a ich kumulacja nastąpi o godzinie 19.15 dnia 24 kwietnia z wyjątkiem Wrocławia, gdzie akcja flasmobowa odbędzie się o godz. 20:15 na placu przed Kościołem Garnizonowym.

Tytułem wydarzenia "Medz Yeghern - palimpsest pamięci" nawiązujemy do użytego po raz pierwszy w roku 1911 przez ormiańskiego dziennikarza i aktywistę Khatchadoura Maloumiana terminu oznaczającego "Wielką Zbrodnię". Określenie to stało się armeńskim synonimem słowa "Ludobójstwo"

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/791693467586204/

Back to Top